صفحه اول  

  افغانستان

  معارف اسلامي

  مقالات

  معرفي كتاب

  سايت‌هاي قرآني

  شبكهراديوهايافغانستان

  اخبار

  رسانه‌ افغانستان

  سالن انديشه

  سايتهاي افغانستان

  دانشگاه‌هاي جهان

  سايت‌هاي حقوقي

  پايان نامه‌ها

  سايت خوشنويسان

  خبر گزاري‌هاي جهان

  ورزش

  فلسفي‌،اطلاعات ‌عمومي

  سايت‌هاي سياسي

  مجلات‌فلسفي ‌وحقوقي

  مصاحبه ها

  شخصيت هاي افغانستان

  آرشيو

  تماس با ما

  در باره ما

  آلبوم

  قوانين كشور

ادبيات و هنر:

  داستان

  شعر

  خوشنويسي

  نقاشي

  عكسها

تالار گفتگوي آنلاين و آفلاين، كليك كنيد

  وزارت عدليه افغانستان

  آژانس باختر

  اوقات شرعي افغانستان و جهان

قلبِ قلب آسيا ضعيف مي‌تپد(گزارش تحليلي از دايكندي)

 

 

اخبار افغانستان

 

جهت خواندن تازه هااينجا را كليك كنيد

 

سه شنبه 17 عقرب 1384 خورشيدی برا بر با 8 نومبر 2005 ميلادی

 

 

برهان الدين رباني به دنبال رياست پارلمان

 

ايسنا: برهان الدين رباني كه از ورود به اولين پارلمان اطمينان حاصل كرده، ديروز اعلام كرد قصد دارد براي پست رياست ولسي جرگه به رقابت بپردازد.
به گزارش خبرگزاري شين هوا، برهان الدين رباني، به اين خبرگزاري گفت: من قصد دارم براي پست رياست ولسي جرگه رقابت كنم و در اين خصوص با دوستانم مشورت كرده ام.
كانديداي ديگر اين پست محمد يونس قانوني، رهبر ائتلاف مخالف جبهه تفاهم ملي است كه يك كرسي را در پارلمان از كابل احراز كرد.
رباني اميدوار است پست رياست مجمع ملي را از طريق ابزار دموكراتيك بدست آورد.
نتايج نهايي انتخابات پارلماني كه بيش از
۵۰ درصد از واجدين شرايط در آن شركت كردند، چهارشنبه اعلام مي شود.

 

نتيجه انتخابات پارلماني ۲۹ ولايت اعلام شد

كميسيون مشترك انتخابات  با انتشار اطلاعيه مطبوعاتي نتيجه شمارش آراي انتخابات پارلماني ۲۹ ولايت را اعلام كرد.

در اين اطلاعيه آمده است: كميسيون رسيدگي به شكايت انتخابات ، نتيجه نهايي شمارش آراي تمامي ولايات را به غير از كابل، قندهار، پكتيا، پكتيكا و ننگرهار اعلام نمود.

در اين اطلاعيه به نقل از بسم الله بسمل رييس كميسيون مشترك انتخابات آمده است كه با تشكيل اولين جلسه پارلمان بزودي اين كشور داراي نخستين پارلمان انتخابي خود خواهد شد.

عليم صديق سخنگوي كميسيون انتخابات نيز روز گذشته از اعلام نتايج نهايي انتخابات پارلماني كشور در روز چهارشنبه‌ خبر داد.

 

اجلاس شوراي ولايتي 17/8/1384


كريم رحيمي سخنگوي رئيس جمهور، با اشاره به تقسيم اوقات اعلام شده از طرف كميسيون انتخابات كشور گفت كه اولين جلسه شوراهاي ولايتي كشور پنجشنبه اين هفته برگزار مي شود.
وي امروز، با موفقيت بزرگ خواندن برگزاري انتخابات در كشور، افزود كه جلسه شوارهاي ولايتي براي انتخاب دو نماينده براي عضويت در مشرانو جرگه، شنبه هفته آينده برگزار خواهد شد. يكي از اين نمايندگان از طرف شوراهاي ولايتي و ديگري به عنوان نماينده موقت شوراهاي ولسوالي ها وارد مشرانوجرگه مي شوند.
مشرانوجرگه داراي 102 عضو است كه يك سوم آن از سوي رئيس جمهورانتصاب مي گردد و بقيه اعضاي آن را نمايندگان شوراهاي ولايتي و ولسوالي ها تشكيل مي دهند.
در اين حال مقامات دفتر مشترك تنظيم انتخابات مي گويند كه ممكن است اعلام نتيجه نهايي كه قرار بود روز چهارشنبه اعلام گردد، باز هم به تاخير افتد كه در اين صورت جلسات شوراهاي ولايتي كه نتيجه نهايي انتخابات در آن ولايات اعلام شده، طبق برنامه برگزار و جلسه شوراهاي ولايتي ولاياتي كه تاكنون نتيجه انتخابات آن اعلام نشده است، بعداً برگزار خواهد شد.
تاكنون نتيجه نهايي چند ولايت از جمله كابل اعلام نشده است.
كريم رحيمي با اظهار بي اطلاعي از وجود زندان هاي مخفي سازمان مركزي اطلاعات امريكا سيا در افغانستان، گفت كه در صورت واقعيت داشتن اين ادعا، با موضوع طبق قانون برخورد خواهد شد. برخي از رسانه هاي خارجي گزارش داده اند كه سازمان سيا در برخي از كشورهاي دولت امريكا از جمله افغانستان، زندان هاي مخفي براي نگهداري تروريست ها از جمله اعضاي القاعده دارد.

 

انفجاري شهر هلمند را لرزاند

سخنگوي وزارت داخله از وقوع يك انفجاردرشهرلشكرگاه مركز ولايت هلمند خبر داد.

يوسف ستانكزي روز دوشنبه دركابل به خبرنگار ايرنا گفت: اين انفجار حدود ساعت ۹ بامداد روز دوشنبه در نزديكي ساختمان  ولايت رخ داد.

به گفته وي ، مواد انفجاري در يك موتر جاسازي شده بود.

ستانكزي با اعلام اينكه در اين انفجار به كسي آسيب نرسيده، افزود: ولي بمب گذار به شدت زخمي شده كه نشان مي‌دهد وي قصد انجام يك حمله انتحاري را داشته است.  بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد كه شخص بمب‌گذار تبعه خارجي است، ولي تاكنون هويت قطعي وي مشخص نشده است.

چندي قبل جنرال  ظاهر عظيمي سخنگوي وزارت دفاع از اتخاذ تدابير جديد براي مقابله باحملات انتحاري در كشور خبرداده بود.

ازابتداي مهرماه امسال تاكنون بيش‌از ۷مورد حمله انتحاري از سوي شبه نظاميان طالبان عليه نيروهاي دولتي افغانستان و نيروهاي نظامي خارجي انجام گرفته است.

 

جلالتمآب دکتور سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات، فرهنگ و توریزم جهت اشتراک درکنفرانس مطبوعاتی بخاطرپروژه نمایش لایزری مجسمه های بودا عازم جاپان شد.
 


جلالتمآب دکتور سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات، فرهنگ و توریزم جهت اشتراک در کنفرانس مطبوعاتی طرح شعاع لایزر در رابطه به پروژه نمایش لایزری مجسمه بودا در بامیان که بتاریخ ده عقرب 1384در کشورجاپان دایر میگردد عازم آنکشور گردید .

پرتاب شعاع لایزر بالای بت های بامیان از طرف شخصی بنام هیرو یا ماگاتا رسام مشهور جاپان طرح گردیده که شعاع لایزر ماه یک مرتبه برای یک ساعت در مدت یکسال از فاصله یک کیلومتری بطرف بت های بامیان نور پرتاب کند که برنامه پرتاب اشعه لایزر بالای صخره های بامیان که قبلا" برای سال 2006 برنامه زیری شده بود از طر ف ان سفارت برای سال 2007 به تعویق افتاده است.

شهزاده میرویس ظاهرمشاور عمومی وزارت اطلاعات فرهنگ و توریزم و محمد ابراهیم اکبری معاون والی بامیان دوکتورسیدمخدوم رهین رادراین سفرهمراهی میکنند.

 

 

يک حمله انتحاری ناکام ماند

 

یی بی سی  : شير محمد آخند زاده، والی هلمند صبح روز دوشنبه، ۷ نومبر، از يک سوء قصد جان سالم بدر برد.

مقامات امنيتی در افغانستان می گويند که يک بمب گذار انتحاری موتر بمب گذاری شده ای خود را زمانی منفجر کرد که آخندزاده، به سوی دفتر کارش در ولايت هلمند در حرکت بود.

تا حالا هويت فرد مهاجم به درستی روشن نيست اما مقامات وزارت داخله می گويند که احتمالا اين بمب گذار، "شهروند خارجی" بوده است.

يک مقام دفتر مطبوعاتی وزارت داخله گفت که فرد مهاجم به شدت زخمی شده اما "با توجه به ظاهر او به نظر می رسد که اين فرد افغان نيست."

در اين انفجار، به جز حمله کننده، هيچ فرد ديگری آسيب نديده است.

فردی که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند در گفتگو با بعضی آژانس های خبررسانی مسئوليت اين بمب گذاری را به عهده گرفته و در عين حال گفته است که فرد مهاجم، افغان و از شهروندان ولايت هلمند بوده است.

اگرچه در گذشته چندين مورد حملات انتحاری در ولايات مختلف روی داده است اما اين تازه ترين حمله انتحاری در افغانستان ظرف دست کم ماه گذشته است.

گروه طالبان که در اواخر ۲۰۰۱ ميلادی پس از هجوم نيروهای آمريکايی به افغانستان از قدرت رانده شدند، هرچند گاه به اجرای حملات تروريستی عليه نيروهای خارجی، مقامات دولت افغانستان و چهره های مذهبی پشتيبان دولت اين کشور دست می زنند.

اين دومين حمله در افغانستان پس از مراسم عيد فطر است که بقايای گروه طالبان مسئوليت اجرای آن را به عهده گرفته اند.

يک سخنگوی گروه طالبان روز جمعه، ۴ نومبر، نيز اعلام کرد که شورشيان وابسته به اين گروه يک پليس افغان را در ولايت غزنی به قتل رسانده اند.

 

فرانسه جنگنده‌هاي حمايتي خود در كشور تاجيكستان را باز مي‌گرداند

ايرنا : فرماندهي نيروهاي فرانسوي در افغانستان روز دوشنبه اعلام كردكه اين كشور جنگندهاي خود را كه براي حمايت از نيروهاي سازمان‌آتلانتيك شمالي(ناتو) در كشور تاجيكستان مستقر كرده بود، به فرانسه باز مي‌گرداند.

براساس اطلاعيه اين فرماندهي، جنگنده‌هاي فرانسوي كه ازحدود دو ماه قبل براي حمايت از نيروهاي بين‌المللي كمك به امنيت افغانستان (ايساف) به رهبري ناتو در كشور تاجيكستان مستقر شده بودند، بازگردانده مي‌شوند.

اين هواپيماها شامل سه جنگنده ميراژ، ۲۰۰۰ سه فروند ميراژ اب ـ 1  و دو هواپيمايي سي ۱۳۵ براي كمك به نيروهاي ارتش و پليس ملي افغانستان و نيروهاي ايساف مستقر در اين كشور بودند كه در تاجيكستان مستقر شده بودند.

اين اطلاعيه افزوده است كه اين هواپيماها براي تامين امنيت انتخابات پارلمان افغانستان و همچنين انجام عمليات زميني و هوايي مورد استفاده قرار گرفتند.

نيروهاي ايساف به رهبري ناتو هم اكنون‌حدود ۱۱ هزار سرباز در افغانستان دارد كه اين نيروهااز ۲۶ كشور عضو ناتو و ۱۱ كشور غير ناتو تشكيل شده‌اند.

با گسترش اين نيروها به جنوب افغانستان قراراست تعداد نيروهاي ناتو به ۱۶ هزار نفر افزايش يابد.

 

آثار بن لادن در آمريكا

 

ايلنا: آثار رهبر شبكه تروريستى القاعده به زبان انگليسى و به صورت يك كتاب درآمده است. به گزارش ريانووستى پيام هايى به جهان اظهارات «اسامه  بن لادن» شامل ۲۲۴ صفحه در كتابفروشى هاى آمريكا از ۲۸ نوامبر در معرض فروش گذاشته مى شود. ريانووستى گزارش داد: «اين كتاب سخنرانى هاى منتشر شده به نام بن لادن از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ و همچنين مصاحبه هاى مطبوعات غربى و عربى را گردآورى كرده است. اين كتاب شامل تدوين متن هاى اظهارات بن لادن فرستاده شده از طريق فكس و پيام هاى تلويزيون است كه در سال هاى اخير از بن لادن دريافت شده است.» خانه كتاب كه اين آثار در آنجا گردآورى شده است در رابطه با هدف از تدوين اين كتاب اعلام كرد كه اين متون تنها شواهدى لازم براى رسيدن به درك محتواى برنامه القاعده است

 

انتقاد القاعده از اتحاديه عرب

 

ايرنا: القاعده با صدور بيانيه اى اتحاديه عرب را به خدمت در جهت منافع آمريكا در عراق متهم كرد. به گزارش روزنامه القدس العربى گروه جهاد در سرزمين دو رودخانه اى از سازمان هاى وابسته به تشكيلات القاعده و به رهبرى ابومصعب الزرقاوى در بيانيه اى كه در يك پايگاه اينترنتى منتشر شد، اتحاديه عرب را به خدمت در جهت منافع آمريكا در عراق متهم كرد. در اين بيانيه كه از سوى ابومسيره العراقى سخنگوى گروه زرقاوى به امضا رسيده، آمده: «سفر هيات اتحاديه عرب به عراق تنها در جهت خدمت به منافع آمريكا است و هيچ كمكى به مردم بى گناه اين كشور نخواهد كرد.» گروه زرقاوى در اين بيانيه تاكيد كرد: «هيچ اقدامى از سوى اتحاديه عرب در جهت توقف حملات آمريكا عليه مناطق سنى نشين و هيچ گونه حمايتى از زنان، كودكان و سالخوردگان عراقى در اين مناطق صورت نگرفته است.» گروه زرقاوى و همچنين هدف سفر هيات اتحاديه عرب را به عراق طرح نجات جورج بوش رئيس جمهورى آمريكا دانسته است. گفتنى است عمرو موسى دبيركل اتحاديه عرب امروز به سوريه سفر مى كند

 

 

موسسه هیلوترست 1100 حلقه ماین را تخریب میکند

 

بروز چهارشنبه( 9 نومبر) موسسه هیلوترست بزرگترین تخریب ماین در نحو خود در افغانستان را سرپرستی خواهد کرد. بیشتر از 1100 حلقه ماین که اکثر آن ضد پرسونل میباشند در محل مرکزی تخریب ماین هیلوترست در بیرون از شهر کابل تخریب خواهند گردید.

 

هدف از این کار کاهش خطر است که از این نوع مهمات ببار می آید و همچنان کمک به دولت افغانستان در برآوردن مسولیت های خود در رابطه به تخریب انبار های مهمات میباشد.

 

افغانستان از جمله امضا کننده گان کنوانسیون (اوتاوا) در رابطه به منع استفاده، ذخیره، تولید و انتقال ماین های ضد پرسونل میباشد.

 

هیلوترست یک موسسه غیر دولتی بوده که در از بین بردن بقایای جنگ تخصص دارد. این موسسه از جمله تطبیق کننده گان برنامه های آغاز نو افغانستان در بخش ماین پاکی میباشد.

 

ماه جولای گذشته برنامه آغاز نو افغانستان یاداشت تفاهمى را با جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسانید که بر اساس آن تخریب ماین های ضد پرسونل در سروی مهمات شامل گردید.

 

ژورنالستانیکه علاقه مند اشتراک اند، به ساعت ده قبل از ظهر روز چهارشنبه در دفتر مرکزی هیلوترست در سرک جلال آباد تشریف بیاورند.

 

تدویر نشست آموزشی برای رسانه های داخلی توسط مرکز ماین روبی ملل متحد برای افغانستان

 

مرکز ماین روبی ملل متحد برای افغانستان روز سه شنبه  8 نومبر  2005 نشست آموزشی ایرا از ساعت 9 صبح الی 1 بعد از ظهر  برای رسانه های داخلی در صالون وزارت امور خارجه برگزار مینماید.

 

نشست متذکره معلومات فشرده اى را در رابطه با فعالیتهای برنامه ماین روبی در افغانستان ارایه خواهد داد. داکتر محمد حیدر رضا معین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و رئیس گروه مشورتی ماین روبی نیز در این نشست شرکت مینماید.

 

ژورنالستان افغانی علاقمند برای شرکت در این نشست میتوانند با آقای مسعود احمد حمید زاده نماینده مرکز ماین روبی ملل متحد برای افغانستان از طریق این  نمبر تماس حاصل نمایند. (070282229).

 

برنامه "بیا و حرف بزن" به مهاجرین افغانی مقیم ایران

 

در همکاری با دولت افغانستان، کميساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) بازدیدی را تحت عنوان "بیا و حرف بزن" از ولابت بلخ به ایران ترتیب داده است. بدین منظور فردا یک هیئت شش عضوی برای فراهم نمودن معلومات دست اول در رابطه به اوضاع افغانستان فردا عازم کشور ایران میگردند.

 

هیات متشکل از کارمندان UNHCR و نمایندگان ولایتی وزارت های امور مهاجرین و عودت کنندگان، وزارت احیا و انکشاف دهات، وزارت شهرسازی و مسکن، وزارت کار و امور اجتماعی و کمیسون مستقل حقوق بشر افغانی میباشند.

در جریان ماموریت یک هفته ئی خود این هیات با مهاجرین افغانی مقیم کشور ایران و مقامات کشور میزبان در تهران و مشهد دیدار و گفتگو خواهند کرد. هدف اصلی این سفر ارائه تصویر واضح از وضعیت جاری در افغانستان و همچنان بررسی نگرانی هايی است که ممکن مانع بازگشت مهاجرین به کشور گردد.

در سالهای گذشته نیز یک چنین ملاقات های تحت عنوان "بیا و حرف بزن" در کشور های پاکستان و ایران و همچنان در داخل افغانستان برای بیجاشدگان داخلی به راه انداخته شده بود که نتایج مثبت در پی داشت. این اولین تجربه از این قبیل از ولایت بلخ میباشد.

از ماه مارچ سال (2002) زمانیکه UNHCR عملیات بازگشت داو طلبانه را براه انداخت بیشتر از 832000 افغانها که شامل بیشتر از 53000 تن آن عودت کننده امسال اند به کمک این برنامه از ایران به خانه های خود برگشتند.

روزجهانی منع سوء استفاده از محیط زیست در جنگ و درگیری های مسلحانه

یکشنبه ١٥ عقرب برابر بود با روز جهانی منع سوء استفاده از محیط زیست در جنگ و درگیری های مسلحانه. مشخص نمودن خسارات ناشی از جنگ یک هدف کامل بازسازی و بهبودی بعد از جنگ است که این خود توجه بیشتر به فعالیت های ملل متحد میباشد.

در افغانستان، برنامه محیط زیست ملل متحد، در حال کمک به ایجاد نمایندگی حفظ محیط زیست میباشد و مطالعات مفصل بعد از جنگ را نیز انجام داده تا در توجه به احیای مجدد معیشت کمک نماید. برنامه محیط زیست ملل متحد در سربستان(Serbia) و مونتینگرو(Montenegro) محلات آلوده به مواد شیمیایی را پاک نموده است، هر چند در مناطق مردابی بین ایران و عراق، فعالیت ها جهت سیرآب نمودن و احیای مجدد مناطقی که قبلأ  تخریب شده بود، جریان دارد.  

کوفی عنان – سرمنشی ملل متحد مناسبت دیروز را با درخواست دوچندان نمودن تلاش ها جهت منع سوء استفاده و تخریب محیط زیست در زمان جنگ، مشخص نمود.   

گفتگو

طوریکه خبرداریم نتایج انتخابات به روز چهارشنبه اعلام میگردد. تا هنوز تعداد قوماندانانیکه در جنگ داخلی و در جنایات دخیل بودند درلست برنده گان دیده میشوند. آیا ملل متحد نگرانی در ارتباط به دخیل بودن اشخاصی که از طرف دیده بان حقوق بشر متهم شده اند و به پارلمان راه میابند دارد؟

سخنگو: فکر میکنم اول باید انتظار کشید و مشاهده کرد که چه کسان به پارلمان و شوراهای ولایتی برنده میشوند که نتایج این تا آخر این هفته اعلام خواهد شد. و همچنان نتایج مکمل پروسه شکایات ازطرف کمیسیون سم شکایات به اتمام خواهد رسید. طوریکه شما میدانید، دفتر انتخابات رهنمودی را بدسترس قرار داد که این رهنمود مانع کسانی میشد که متهم به جنایات قبلی بودند به شمول جنایات ضد بشری.

همه ما میدانیم که بعضی از اشخاصی که  در گذشته ناقض حقوق بشر بودند به پارلمان و شوراهای ولایتی راه میابند.

آرزو داشتیم راه های بهتری بوجود میامد که پارلمان موفق میداشتیم. اما من فکر مهم این است که شما اشخاصی را که گذشته خراب دارند به پارلمان می آورید که باید از قوانین صلح آمیز دیموکراتیک پیروی کنند.

این اولین پارلمان بعد از 30 سال در مملکت شما میباشد. و  اشخاص زیادی هم به پارلمان راه  خواهند یافت که گذشته خراب ندارند. ما به این عقیده هستیم که بسیاری از اشخاص خوبی در پارلمان راه خواهند یافت و آنها مکلف اند تا وظیفه مهمی را برای افغانستان انجام بدهند.

سوال: آیا ملل متحد درباره اشخاصیکه گذشته خراب دارند به پارلمان راه مییابند نگرانی دارد؟

سخنگو: همه ما میدانیم که در بین کسانیکه  به پارلمان راه میابند، اسمای این تعداد اشخاص متهم در راپور  حقوق بشر ذکر گردیده است.

سوال: میتوانید تخمینی برای ما بگوئید که آیا تعداد کسانیکه گذشته خراب دارند به پارلمان راه میابند؟

سخنگو: این سوال باید به دو ارگان راجع شود: دفتر مشترک تنظیم انتخابات و کمیسیون سهم  شکایات انتخابات. طوریکه ذکر نمودم باید تا نتیجه نهائی انتظار بکشیم.

 اما اسناد درباره وضع حقوق بشر موجود است. شما  با اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درین باره صحبت نمائید، گزارش دیده بان حقوق بشر را بخوانید و میتوانید به گفته های دیگران به   شمول UNAMA در ارتباط به این مسایل مراجعه نمائید.

سوال: طوریکه گفتید شما درین باره خوشبین هستید زیرا پارلمان مردمانی را با هم نزدیک میسازد که از شیوه های دموکراتیک پیروی مینمایند. اما آیا این وضع فرهنگ معافیت را تقویت نخواهد کرد؟

سخنگو: شما درست سوال کردید، مگر به نظر من مهم اینست که سایر جوانب را نیز در نظر بگیریم، جوانبی که فعلاً اند نه اینکه صرف جهت ساده قضیه را در نظر گرفته و بگویم پارلمان مردم را با هم نزدیک میسازد.

طوریکه میدانید، افغانستان پلان عدالت انتقال را تحت بحث دارد. یوناما در جر و بحث هائی شامل است که درین رابطه با دولت افغانستان جریان دارد. ما فکر میکنیم این روند جریان دارد و ادامۀ روند مذکور مهم است. روند متذکره صرف به دلیل اینکه پارلمان در حال ایجاد شدن است توقف کرده نمی تواند.

باید درک کرد که جهت معامله با فرهنگ معافیت ضرور است گذشته را نیز مورد بحث قرار دهیم. و این موضوعی است که کار یوناما با دولت افغانستان و سائیرین درین رابطه ادامه دارد.

سوال: عکسل العمل یوناما در رابطه با قتل خانم نادیه در ولایت هرات چه است؟

تشکر از سوال شما. عکس العمل یوناما درین رابطه اینست که قتل خانم مذکور را به دلیل شاعر بودن و نویسنده بودنش یک حادثۀ غم انگیز و ضایعه به مردم افغانستان می پندارد. این موضوع باید بررسی و با مسوول این حادثه باید مطابق قانون رفتار شود چون قضیه هنوز واضح نیست ابراز یک بیانیه کامل درین رابطه قبل از وقت میباشد. چون بیاد خواهید داشت که یاکین ارتورک Yakin Erturk گزارشگر خاص ملل متحد در امور تشدد علیه زنان بتاریخ 18 جولای امسال درین صالون کنفرانس اظهار داشت که تشدد علیه زنان در افغانستان هنوز هم ادامه دارد، چه از لحاظ درجه شدت و چه از لحاظ تعداد موارد. خانم مذکور همچنان در رابطه با اجراآت علیه چنین تشدد چندین تقاضا کرد. ما شاهد کنفرانس های بیشتری ازین قبیل در ماه های آینده خواهیم بود. تقاضا های متذکره در وبسایت یوناما مورخ 18 جولای قابل مطالعه خواهد بود.

سوال: در رابطه به این موضوع آیا در حال حاضر با حکومت افغانستان تماس دارید؟

سخنگو: شعبه حقوق بشر ملل متحد درین باره معلومات خواهد داشت. طوریکه میدانید این موضوع بسیار نو است. بنابرین در رابطه با آن معلومات بیشتر موجود نیست.

سوال: اگر معلومات داشته باشید صبح امروز یک حمله انتحاری بساعت 9 بجه در پیشروی دفتر والی در ولایت هلمند رخ داد. این در حالی واقع شد که قراربود ارگان های امنیتی آن ولایت بساعت 10 صبح با والی هلمند جلسه ای را دایر کنند. آیا در این جلسه ملل متحد شامل بود؟

سخنگو: من گزارش این واقعه را مطالعه کرده ام اما معلوم نشد نام کدام شخص در پلان این جلسه درج بوده است یا خیر؟ هر گاه بخواهید درباره این موضوع تا بعد از ظهر امروز بشما معلومات خواهم داد. 

محترمه فرشته حضرتی  ؛ رئیسهء سازمان بین الملی زنان !

 با اندوه و تاسف بسیار خبر قتل شاعره ی جوان کشور مان ( نادیه انجمن ) را از طریق رسانه های گروهی شنیدم

از انجاییکه امکانات  ابرازهمدردی با خانواده این شاخه گل به خاک وخون غلیده میسر نیست ، به وسیله ء سازمان شما که مربوط به زنان کشور ما می باشد ، درمیان موج از هجوم غم ، صمیمانه ترین همدردی خویش را اظهار داشته ، تمنا می کنم که با غریو از خشم و نفرت  این قتل را به هر عنوانی که صورت گرفته باشد ، از سوی زنان با فرهنگ کشور ما تقبیع شود ، روح نادیه وقتی خواهد خندید و شاد شد که شما زنان هماوای او قاتلین او را رسوا بدارید و خواهان جزای سزاوارش بگردانید .

یکبار دیگر مراتب تسلیت و تعزیت خویش را به شما و از طریق شما به خانواده شهید ( نادیه انجمن) اظهار میدارم .

 

 

اعزام جنگجویان از پاکستان به افغانستان

 

مولانا فضل الرحمن سکرترجنرال مجلس متحده عمل درپارلمان پاکستان گفته است حکام پاکستان جنگجویان را مسلح میسازد . تا از طریق وزیر ستان پاکستان داخل خاک افغانستان شوند . وی اذعان داشته است که پاکستان نه تنها امریکا و جهان غرب را فریب میدهد ، بلکه ملت پاکستان را نیزاغوا نموده و می فریبد . اظهارات مولانا فضل الرحمن که در مطبوعات جهان بازتاب وسیعی داشته است ، عمده ترین ثبوتی برای حقایقی مربوط به همکاری مستقیم پاکستان با شبکه های تروریستی میباشد . از سویی دیگر ، این اظهارات که برمبنای واقعیت های عینی جامعه پاکستان و عملکرد های مقامات انکشور در قبال افغانستان استواراست ، هرگونه ادعای پاکستان را مبنی بر جلوگیری و یاسرکوب فعالیت های تروریستی وصدور این فعالیت ها به افغانستان زیر سوال می برد . مولانا فضل الرحمن خواستار ان گردیده تا حکام پاکستان هویت اشخاصی را که از وزیرستان به کمپ های نظامی در شهر ما نسره منتقل میشوند و همچنان هویت انانی را که از طریق وزیرستان به افغانستان انتقال می یابند ، افشاء نماید . محافل سیاسی و علمای دینی در پاکستان ، اقدامات مداخله گرانه مقامات پاکستان در قبال افغانستان را و تسلیح و تجهیز تروریستان در مناطق سرحدی انکشور را محکوم نموده از مقامات پاکستان خواسته اند تا از ورود گروههای تروریست و مخرب به افغانستان جلوگیری نمایند . معترف بودن مولانا فضل الرحمن به عنوان عضو برجسته پارلمان پاکستان مبنی براعزام جنگجویان از پاکستان به افغانستان ، این واقعیت را وضاحت می بخشد که مقامات پاکستان برتعهدات شان در قبال فیصله های کمیسیون سه جانبه افغانستان ، پاکستان و امریکا پشت پازده و هیچگاهی حرف با عمل انان یکسان نبوده است . هرچند تضعیف و بیهوده گی تلاش های طالبان در مناطق سرحدی کشور ، ثبوت روشنی ازاین واقعیت است که پاکستان علی الرغم اقدامات پشت پرده به هدف تسلیح و تجهیز طالبان و شبکه های القاعده در میان محافل سیاسی و به ویژه نیروهای مذهبی و بنیاد گر انکشور متهم به همکاری با شبکه های تروریستی میباشد ، اما اظهارات مولانا فضل الرحمن به عنوان عالم مشهور دینی و عضو فعال مجلس متحده عمل در پارلمان انکشور بصورت یکباره گی دوراز انتظار ، مقامات انکشور را در برابر افتضاح بزرگی از عملکرد های شان قرار داده است . انزجار شدید حلقه های سیاسی و اسلام گرایان در پاکستان نسبت به عملکرد های مقامات انکشور در قبال افغانستان، موج تازه یی ازبی باوری به اظهارات مقامات پاکستان را نسبت به همکاری با کمیسیون سه جانبه افغانستان –پاکستان و امریکا در مبارزه با تروریزم این واقعیت را در اذهان تداعی میکند که پاکستان به تعهداتش در قبال مسایل افغانستان و منطقه متعهد وصادق نمی باشد ، بنا" مقامات پاکستان باید به واقعیت های موجود در افغانستان تن در دهند و بکوشند تا در اذهان عامه جهان و به ویژه مردم افغانستان به عنوان یک همسایه خوب باقی بماند نه بد.

 

مداخله نظامي پاکستان  درامورافغانستان 

 

مولانا فضل الرحمن  سکرتر جنرال  متحده  مجلس  عمل پاکستان  به روز یکشنبه  دریک  کنفرانس  در شهر  لاهور  گفته است  که حکومت پاکستان  ،  امریکا و ممالک غربی  را  فریب میدهد  و جنگجویان  را مسلح ساخته  با آنان  همکاری  می نماید تا از طریق  وزیرستان  پاکستان  داخل خاک  افغانستان گردند . موصوف  دراین  کنفرانس  مطبوعاتی  همچنان گفته است  که پاکستان  باید  هویت  جنگجویانی  که داخل  افغانستان  میگردند  افشا ء سازد  واین که چرا به  چنین  کاری مبادرت  میورزد  بیان کند . مولانا  فضل  الرحمن  گفته است ,,مسئولین  دولت پاکستان  همچنان  باید  هویت  انهائیکه  از وزیرستان  به کمک  به کمپ های  نظامی  در شهر  مانسره  منتقل  میشوند  افشاء  نماید ،،  او همچنان  گفته است  که این   منافقت  است  حکام  نه تنها تلاش  دارند  که امریکا  و جهان غرب  را فریب  دهند  بلکه ملت  پاکستان  را نیز فریب  میدهند . قبلا"  مولانا فضل الرحمن  گفته  بود  که اگر تحت  فشار  قرار گیرد   صندوق  اسرار  را  باز خواهند کرد . مولانا فضل الرحمن  اظهار داشت  : ما  همچنان  از حکام  پاکستان میخواهیم  تا هویت  اشخاص  را که  توسط  موتر های شخصی  از طریق  / کالی سرک /  وزیر ستان  به افغانستان  منتقل  میشوند  افشا نماید  او همچنان  واضح  سازد  که کی ها  سرپرستی  ورود  بی زحمت  این   اشخاص را  به افغانستان  به عهده  دارند  و دلایل  ان را  توضیح  دهد  . به ارتباط  اینکه دولت  پاکستان  میخواهد  با گروه های  جهادی  همکاری نماید  ویا کمپ  های انها را  مسدود  سازد  موصوف گفت:  ما باید  به جهان  به طور  واضح  بگویم  که به  حمایت  از گروه  های  جهادی  ادامه  میدهیم  ویا جلو  انها را میگیریم . ما  دیگر  این  منافقت  را ادامه  داده نمی توانیم . مولانا فضل الرحمن  همچنان  وزیر اطلاعات  پاکستان  شیخ  رشید احمد  را متهم  به راه اندازی  یک کمپ  جهادی  در اسلام اباد  برای  تربیه جنگجویان  در  جنگ کشمیر  نمود . موصوف  اضافه کرد  که  دولت پاکستان  علمای  دین را  متهم  به بنیاد  گرایی  ودهشت  افگنی  می نماید  اما  علما  نقش فعالی  را  در تامین صلح  و آرامش  در مناطق  قبایلی  ایفا میکنند  .

 

حقوق بشر درافغانستان  

 

 وضعیت حقوق بشر در افغانستان با توجه به بیش از دو دهه بحران بسیار نامناسب بوده و موازین حقوق بشر رعایت نشده است. محمد رامزپور رئیس بنیاد فعالین حقوق بشر افغانستان در صحبت با رادیو دری با تاکید بر این مطلب گفت: دولت افغانستان طی سالهای اخیر تلاشهایی در این خصوص انجام داده اما به علت مشکلات زیاد به جایی نرسیده است.این فعال حقوق بشر افغانستان با اشاره به وجود زندانهای نیروهای ائتلاف در این کشور و شکنجه و آزار زندانیان افغان توسط نیروهای امریکایی این وضعیت را در مغایرت کامل با قانون اساسی افغانستان دانست. محمد رامزپور تاکید کرد: نیروهای خارجی فقط حق دارند در تعقیب و دستگیری مخالفین دولت با نیروهای دولتی همکاری کنند اما بازپرسی و زندانی کردن افغانها دراختیارات دولت افغانستان است . وی با اشاره به اینکه نیروهای ائتلاف به بهانه مبارزه با تروریسم زندانهای خودسرانه در افغانستان ایجاد کرده اند گفت: این مورد درهیچ قراردادی از سوی دولت افغانستان امضاء نشده است. رامزپور همچنان دستگاه قضایی افغانستان را کاملاً آلوده به فساد و رشوه ستانی دانسته گفت: برای بهبود وضعیت حقوق بشر این دستگاه باید به اصلاحات کامل روبرو شود.

 

انتقاد از اجرا شدن قانون

 

یک کارشناس افغان دلیل اجرا نشدن صحیح قانون اساسی در افغانستان را عدم تشکیل ساختار کامل دولتی در این کشور دانستعبدالکبیر رنجبر حقوقدان افغان در گفتگویی با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اینکه هنوز قوای سه گانه قضائیه ، مجریه و مقننه به دلیل تشکیل نشدن پارلمان نهادینه نشده اند گفت: پس از گرفتن رأی اعتماد قوه مجریه از سوی پارلمان ، دولت مشروعیت لازم را به دست خواهد آورد.وی با بیان اینکه تا زمان تشکیل پارلمان وظیفه اجرای صحیح قانون به عهده دولت افغانستان است افزود: متاسفانه دولت نتوانسته در راستای اجرای صحیح قانون موفق عمل کند.دکتر رنجبر تصریح کرد: نقض حقوق شهروندان افغان و عدم شفافیت در هزینه شدن کمکهای جامعه جهانی در افغانستان از جمله ضعفهای دولت است. این کارشناس افغان سیستم اداری در افغانستان را ناکارآمد توصیف کرد واضافه نمود:اصلاح ساختار اداری در این کشور یکی از مهمترین راههای اجرای قانون است وی دلیل عمده تشکیل نشدن کمیسیون نظارت بر اجرای قانون در افغانستان را سوء استفاده و بازگذاشتن دست دولت دراجرای خواسته هایش دانست .

 

قوه قضاییه ناتوان در تامین عدالت

 

 یک کارشناس حقوقی افغانستان  ، قوه قضاییه این کشور را در تامین عدالت ناتوان دانستسخنگوی سابق قوه قضاییه افغانستان در گفتگو با رادیو دری با اشاره به فساد اداری و رشوه ستانی گسترده در سیستم قضایی کشورش ، یکی از اولویتهای کاری دولت را انجام اصلاحات در این سیستم عنوان کرد.وحید مژده تاکیدکرد: قوه قضاییه افغانستان در راستای تامین عدالت اجتماعی بر منبای قانون اساسی کشور ، ناتوان بوده است.این کارشناس حقوقی افغان گفت: عدم تامین عدالت و امنیت از سوی قوه قضاییه باعث فرار سرمایه و مغزها از کشور میشود.

 

مخالفان والى بغلان تظاهرات مينمايند

 

مخالفان والى ولايت بغلان به تاريخ ١٨- اسد در مسجد جامع شهر پلخمرى تجمع نموده و مقدمه مظاهره جدى ترى را براى فردا بخاطر برکنارى والى ، طرح نمودند . عبدالبصير ( بدروز) استاد پوهنتون بغلان وعضو کميسيون برگزارى تظاهرات به آژانس خبرى پژواک گفت که حدود پنجاه تن در اين تجمع شرکت داشتند و فيصله نموده اند که فردا مظاهرات جدى تراما مسالمت آميز را در شهر پلخمرى به راه خواهند انداخت . بدروز افزود: تا وقتيکه ما خبر تبديلى جمعه خان همدرد والى بغلان را نه شنيده باشيم، به تظاهرات ادامه خواهيم داد.  به گفته وى مظاهره کننده گان که در دو مظاهره گذشته ، خواهان برکنارى والى بودند و با تبديلى مرکز ولايت بغلان از پلخمرى به بغلان مرکزى مخالفت مى کردند، اين بار تنها بر برکنارى والى تاکيد خواهند کرد. اما جنرال مير علم قوماندان امنيه ولايت بغلان مى گويد که آنها نماينده گان مظاهره چيان را دعوت نموده و تصميم دارند که با آنها تفاهم نمايند، در غير آن قطعات پوليس، اردوى ملى و آيساف تدابير امنيتى لازم را در مظاهره فردا اتخاذ خواهند کرد تا خشونت و آشوب رُخ نه دهد. در حاليکه والى فعلاً حاضر به پاسخگويى در مقابل مظآهره کننده گان نمى باشد، اما قبل از اين ، مظاهره کننده گان را آشوبگر و بر هم زننده امنيت دانسته و گفته بود که او از سوى دولت تعيين گرديده است . به گفته والى، برخى افراد ُفرصت طلب، بخاطر اهداف خاص شان ، تظاهرات خشونت بار و ضد دولت را سازماندهى مى نمايند و ميخواهند افراد بيطرف و بيگناه را قربانى سياستهاى خود نمايند. در تظاهراتى که به تاريخهاى ٦ و ٩ – اسد در شهر پلخمرى بر ضد والى بغلان بر پا شد مظاهره کننده گان با آتش زدن تاير ها ، جاده هاى عمومى شهر را مسدود کرده و خواهان برکنارى والى بغلان بودند. آنها شيشه هاى دفتر رياست اطلاعات و فرهنگ را شکستاندند و مدعى بودند که اين رياست ، اخبار غير واقعى را به نفع والى نشر ميکند.  در آن تظاهرات تمامى دُکانهاى شهر پلخمرى بسته و امور روزمره فلج شده بود.

 

کانديدان بلخ

 

فراخوانى کانديدان انتخابات پارلمانى در ولايت بلخ بخاطر تحويلى اسلحه شان، باعث اعتراض کانديدان شده و برخى کانديدان فرا خوانى خود را توهين و توطيه خواندند. مسؤولين دولتى،کانديدان انتخابات پارلمانى را به تاريخ ١٨- اسد به خاطر تحويلى اسلحه شان، فرا خوانده بودند، اما کانديدان با وجوديکه داشتن سلاح را رد ميکردند، فراخوانى شان را يک عمل عبث تلقى نمودند. حدود دو صد کانديد در مقام ولايت بلخ در حالى فرا خوانده شده بودند که به گفته محمد بصير عارفى سکرتر امور کارى جمع آورى سلاح در اين ولايت ، امروز آخرين روز پروسه جمع آورى سلاح و مُلکى سازى دى دى آر در سراسر افغانستان بود. وى به آژانس خبرى پژواک گفت: ماکانديد ان را مطابق فيصله وزارتهاى دفاع و داخله دعوت نموديم که اگرسلاح درنزد شان باقى مانده باشد،آنرا به دولت بسپارند . محمد انور رزاقيار آمر ادارى ولايت بلخ گفت که از ميان ٢٣٧ کانديد پارلمانى در اين ولايت، سه کانديد بخاطر مشکوک بودن شان مبنى بر داشتن سلاح،کارت سرخ دارند که بايد سلاح هاى خود را تحويل نمايند. وى اسماى اين سه تن را محمد اختر ابراهيم خيل، حاجى عبدالبشير و مومن خيرخواه تذکر داده اما وابستگى و محل زيست آنها را روشن نه ساخت . اما مومن خيرخواه به نماينده گى از اين سه تن با رد ادعاى وى گفت: اين عليه ما يک توطئه است ، اصلاً ما سلاح نداريم و از مسؤولين مى خواهيم که بدون اسناد بر کسى اتهام نه بندند . به گفته وى، اينگونه قضاوت ها تاسف آور است. سيد هادى بلخى کانديد ولسى جرگه نيز گفت که مسؤولين دولتى آنها راا بيجا فرا خوانده و وقت آنها را تلف نموده است .  وى علاوه کرد: ما سلاح نداريم و فکر مى کرديم که با ما بخاطر شيوه تبليغاتى و داخل شدن به پارلمان صحبت ميشود، اما خبر نداشتيم که وقت ما را عبث ضايع مينمايند . با اين حال قيوم بابک يکتن از تحليلگران و مدير مسؤول نشريه ( جهان نو) در بلخ ، دعوت کانديدان را توهين به آنها خوانده و افز ود که دولت ميتوانست کانديدان را از طريق ابلاغيه مطلع گرداند که در صورت داشتن سلاح، آنرا تحويل دولت مينمودند. وى اظهار داشت: فرا خواندن کانديدان ، تنها توهين به سه نفرى که کارت سرخ دارد نبوده، بلکه توهين به تمام کانديدها بود. اما جنرال عبدالمنان نماينده وزرات دفاع اظهار داشت که هنوز هم در ولايات شمال مطابق گزارشات آنها در حدود يک ميليون قبضه سلاح وجود دارد که به دولت سپرده نه شده است . وى در مورد اينکه آيا اين سلاح ها در نزد کانديد ها وجود دارند، توضيح نه داد.

Home

معارف اسلامي

 سايتهاي افغانستان

مجلات ‌افغانستان

سايت‌هاي حقوقي

سالن انديشه

دانشگاه‌هاي جهان

مقالات

مجلات‌فلسفي ‌وحقوقي

سايت خوشنويسان

اين نشريه الكترونيكي افتخار دارد كه، پذيراي مهمانان ارجمند، فرهيخته و انديشمندي باشد، كه هميشه تاريخ، دغدغه خود سازي، ديگرسازي و كشورسازي دارند؛ و در پي آن هستند كه راهكارهاي مفيد وارزشمند ارايه دهند.

اين شبكه از كليه آثار پژوهشي و هنري؛ مقالات، پايان‌نامه‌ها، داستان، لطيفه، نقاشي، خوشنويسي و... استقبال مي‌كند، لذا مراجعه‌كنندگان محترم در صورتي كه مايل باشند مي‌توانند آثار خود را براي انتشار در اين شبكه به آدرس الكترونيكي شبكه بفرستند.

Englsh

General Embassies of Afghanistan

MINISTRY OFAFFAIR OF AFGHANISTAN FOREIGN

Islamic Republic of Afghanistan

Ministry of Justice of Afghanistan

 FOREIGN AFFAIR OF AFGHANISTAN

History of Afghanistan

بيرق هاي افغانستان

Archives

Interviews

موافقتنامه بن درموردافغانستان

ليست احزاب سياسي افغانستان

در باره ما

منظر ارتباطات علمي و فرهنگي شما هستيم

hya202@yahoo.com

daikondi@hotmail.com

لينك وبلاگها وسايتها:

ماهنامه قلم

آژانس خبرى پژواك

سایت گشایش
غرجستان
عصر انديشه
فلسفه و سياست

فضاي دموكراسي
انجمن‌جوانان‌افغانستان

اخبار دایکندی
نويد فردا
حقوق و قوانين افغانستان
صبح بخير افغانستان
نگاه نو، ناظر حسين زكي
دانشجويان دايكندي
دنياي تفكر
كاتب هزاره
سايت مطبوعات افغانستان
سايت آرمان
مطالعات افغانستان
 

سايت‌هاي حقوقي

 سايتهاي افغانستان

دانشگاه‌هاي جهان

اين شبكه از همه آثار و مطالب مفيد، جالب و خواندني مراجعه كننگان عزيز استقبال مي كند. اداره شبكه

 


صفحه اول   معارف   اخبار   مقالات   افغانستان    قانون اساسي   قانون انتخابات   قانون رسانه ها   آلبوم   مصاحبه ها  آرشيو   تماس با ما   در باره ما

Send mail to daikondi@hotmail.com  with questions or comments about this web site.
Copyright ©2003 - 2009 daikondi Network.ديزاين و طراحي صفحات: قربانعلي هادي

Powered by www.aryanic.com